Mikor szükséges cserélni a lakáselosztót?

2025.04.19

A lakáselosztó a lakáson, ingatlanon belüli ( vagy külső villanyóra szekrényben a villanyóra fölött) elhelyezkedő berendezés. Régi építésű ingatlanoknál olvadó biztosító betéteket alkalmaztak. A 80-as évek végén, 90-es évek elején kezdett elterjedni a kismegszakító használata ami lakossági felhasználás esetén jóval praktikusabb az olvadó biztosítónál, hiszen nem kell cserélgetni csak vissza kell kapcsolni.

Régi olvadóbiztosítékos elosztót mindenképpen javasolt lecserélni egy modern Fi-relével rendelkező, megbízható berendezésre. A Fi-relé jelentősen csökkenti az áramütés kockázatát, illetve a megfelelően megválasztott áramértékű B-karakterisztikás kismegszakítók  kielégítő védelmet nyújtanak zárlatok és túlterhelés esetén. 
Egy új lakáselosztó a régi alumínium vezetékek meghagyása esetén is jelentősen javítja a biztonságot. Érdemes úgy méretezni, hogy egy későbbi teljes vezetékcsere/felújítás és árambővítés esetén az új hálózatot is képes legyen kiszolgálni. 
Lakáselosztó csere esetén mindenképpen szükséges elvégezni a Villamos Biztonsági Felülvizsgálatot.
A lakáselosztó a kivitelező villanyszerelő terméke ezért az alábbi dokumentációk kötelezően elkészítendőek és a megrendelőnek átadandók : - darabvizsgálati jegyzőkönyv, használati utasítás, EU-CE megfelelőségi nyilatkozat, kapcsolási rajz, figyelmeztető feliratok, adattábla. 
Égett szagok, sercegés, lámpák hunyorgása jelezheti a lakáselosztó hibáját ezért ha ilyen jelenségeket tapasztal azonnal hívjon villamos szakembert.